Jak stosować aloes?

Aloes to roślina, która nieco przypominać będzie agawę. W naturalnym środowisku może mieć nawet 5 metrów wysokości, uprawiana w doniczkach do metra. Posiadać będzie półmetrowe mięsiste liście. Na brzegach znajdują się kolce zaś kwiatostan będzie miał na szczycie kolor pomarańczowy.

Aloes będzie miał wiele zastosowań i to nie tylko kosmetycznych, ale również leczniczych. Warto więc dowiedzieć się jakie możliwości daje nam ta roślina.

Gdzie rośnie aloes?

Ojczyzną dla Aloesu jest Afryka, ale znajduje się także w innych miejscach, gdzie ciepły klimat będzie sprzyjał prowadzeniu uprawy.

Zastosowanie:

- zaparcia,

- problemy z operacjami na odbycie

- problem z hemoroidami

- łagodzi oparzenia

- wspomaga nam przemianę materii

- wchodzi w skład ziół, z których przygotowuje się herbatkę wzmacniającą.

- zagęszczony sok może być stosowany jako środek przeczyszczający, działa na jelito grube i dlatego stosowany może być w przypadku zatwardzeń, ponieważ wprowadza do mas kałowych większe ilości wody.

- charakteryzuje się działaniem nawilżającym

- działa przeciwzapalnie

- działa antybakteryjnie

Oczyszczenie organizmu z aloesem

Żel z aloesu pozyskuje się z miąższu liści.

Które części rośliny mają działanie lecznicze?

Dla celów leczniczych wykorzystywane są wyłącznie liście aloesu, które charakteryzują się tym, ze są bardzo mięsiste. Po odcięciu pozyskuje się z nich sok. może być on zagęszczony albo na słońcu albo nad ogniem, niekiedy doprowadza się do stworzenia koncentratu, który zależnie od tego jak będzie wykonywane suszenie może mieć kolor zielono-brązowy albo też ciemnobrązowy, będzie to coś na kształt szklistej masy. Przygotowany w taki sposób będzie dostępny w handlu jako wyciąg z aloesu. Aloesową masę będzie można również sproszkować.

Nie dla kobiet w ciąży

jest jednak kwestia, o której będzie trzeba pamiętać a mianowicie to, że aloes nie może być stosowany przez kobiety w ciąży. Roślina bowiem zawierać będzie związki, które pobudzają pracę jelita grubego. Działać będą również na mięśnie macicy a to może przedwcześnie wywołać poród a w skrajnych przypadkach doprowadzić również do poronienia. Również w okresie karmienia powinno się unikać przyjmowania preparatów z aloesem, chyba że dziecko ma problem z wypróżnianiem, wtedy niewielkie ilości są wskazane.