Aloes i jego właściwości lecznicze

Aloes to jedna z tych roślin, która jest bardzo ważna dla współczesnej medycyny oraz ziołolecznictwa. Bez niej byłoby ono bardzo ubogie. Aloes wykorzystuje się między innymi do szybszego gojenia ran, wygładzania skóry albo też jako środek przeczyszczający czy poprawiający wydzielanie żółci.

Naturalnie aloes występować będzie w Afryce i na terenie Półwyspu Arabskiego. Wyciągi z aloesu zwykłym konsumentom są przede wszystkim znane jako dodatki do kosmetyków głównie kremów, których najważniejszym zadaniem będzie nawilżenie skóry i poprawienie jej wyglądu. Aloes ma wiele witaminy C,B,E i betakarotenu. Z wyciągu robi się także szampony do włosów.

Leki z aloesu

Drugie możliwe zastosowanie to wykorzystywanie aloesu do produkowania leków szczególnie takich na przeczyszczenie czy takich, które poprawiają pracę wątroby, jest także stosowany w żelach do zabliźnienia się ran. Korzystają z niego osoby, które są chore na chorobę wrzodową i zmagać muszą się z problemami nadwrażliwego jelita grubego. Każda kobieta, która szuka sposobu na odchudzanie pewnie już słyszała o tym, że sok z aloesu to właśnie doskonały specyfik dla niej.

Wykorzystanie aloesu

Sok z aloesu

Aloes do picia rzeczywiście będzie wspomagał odchudzanie, ponieważ wpływa na przyspieszenie przemiany materii i poprawia wydzielanie żółci o czym była już mowa. Jednak każdy kto będzie zaczynał taką kurację powinien widzieć także o skutkach ubocznych, które mogą się pojawić. Aloes nie może być spożywany dłużej niż przez 10 dni pod rząd, ponieważ oczyszcza organizm i może wprowadzić niedobór substancji odżywczych.

Po za tym jego długie stosowanie doprowadzić może również do problemów z pracą wątroby a dalej do jej marskości. To może powodować rozstrojenie pracy jelit, rozleniwienie ich a to może dalej wpływać na częste zaparcia czy choroby układu pokarmowego.

W 2002 roku Amerykańska Agencja do spraw Żywności i Leków przygotowała zakaz, który uniemożliwia sprzedawania środków przeczyszczających z tej właśnie rośliny bez posiadania recepty. Lepiej więc będzie stosować aloes z odpowiednim ograniczeniem, by nie traktować go jako oparcie dla naszego odchudzania, ale ewentualnie jako dodatek. Kobiety w ciąży i karmiące nie powinny spożywać aloesu, ale jest on w małej ilości proponowany kobietom karmiącym, których dziecko ma problem z załatwianiem się.