Aloes – właściwości i zastosowania lecznicze

Aloe barbadenesis znany również jako Aloe vera to roślina, która należy do rodziny liliowatych ogólnie określanych jako aloes. Od wieków była to roślina traktowana jako lecznicza, najczęściej przyspieszać miała gojenie ran. Dostępne są obecnie dwie formy wyciągu z tej rośliny a mianowicie żel oraz sok.

Sok jest gorzki i ma w składzie antrachinony, które charakteryzują się działaniem przeczyszczającym.  Żel, substancja kleista zawiera w składzie również glukomannan. Żel aloesowy nie ma w składzie tych środków, które będą działały przeczyszczająco.

Gdzie występuje aloes?

Aloes w naturze występuje w Afryce oraz na Półwyspie Arabskim. Rośnie on na glebach ubogich w wodę a także na piaszczystej i kamienistej pustyni. Aloesy są odporne na suszę bardziej niż kaktusy. Do rodzaju tego zaliczyć należy około 300 różnych gatunków. Mają one zróżnicowaną formę. Mają pień i mogą dorastać do 30 metrów lub mają rozetę liściową nie większą niż 30 cm. Aloes uprawiany jest także poza granicami jego naturalnego występowania. Rośnie przede wszystkim na terenie Ameryki Południowej, USA i na Wyspach Kanaryjskich w miejscach, gdzie występuje gorący klimat.

Roślina lecznicza

Liście aloesu - właściwości

Liście aloesów, które przynajmniej od pięciu tysięcy lat były stosowane w lecznictwie pokryte są grubą skórą, a na powierzchni mało jest aparatów szparkowych. Podczas upału parowanie wody będzie mniejsze. Dzięki temu aloes będzie przechowywał w swoich tkankach wodę i substancje odżywcze. Właściwości lecznicze ma około 15 gatunków na ziemi. Najczęściej wykorzystuje się: Aloe arborescens Mill, Aloe Africana Mill, Aloe Ferox L., Aloe vera L.

Naturoterapeuci zakładają, że aloes to bardzo pożyteczna roślina, ale jej właściwości nie są zbadane. Niektórzy wiążą z nią duże nadzieje w leczeniu AIDS ponieważ jak wiadomo aloes wykazuje pozytywny wpływ między innymi na system odpornościowy organizmu.

Głównie surowcem leczniczym będzie sok, gdzie znajduje się aloektyna a więc środek, w którym znajdują się cenne związki takie jak witaminy czy mikroelementy. Najwięcej składników czynnych mają oczywiście te rośliny, które uprawia się w krajach, gdzie mamy ciepły klimat.

Aloes ze względu na swoje właściwości był traktowany jako środek, który ma bakteriobójcze właściwości i dlatego wpływać mógł między innymi na procesy trawienne. Wykorzystywany był również w chorobach wrzodowych żołądka, dwunastnicy i przy owrzodzeniach na jelicie grubym. Aloes poprawia stan błony śluzowej jelit i poprawia wydzielanie soków trawiennych i dlatego wpływa korzystnie na przemianę materii a to może ułatwić odchudzanie.